مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها: 60 درصد از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها به مردم باز توزیع می شود

به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از روابط عمومی وزات رفاه و تامین اجتماعی، "بهروز مرادی" مدیرعامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها، اظهارداشت: 50 درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها به مردم، 30 درصد به بنگاههای تولیدی و خدمات و 20 درصد برای هزینه های دولت باز توزیع می شود.

مرادی گفت: دولت 10 درصد از سهم هزینه های خود را نیز به مردم بخشیده است كه به این ترتیب سهم مردم 60 درصد می شود كه اگر نتیجه فعالیت بنگاههای تولیدی را نیز به سهم مردم اضافه كنیم می توان گفت 90 درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها به مردم بر می گردد و در مواردی كه گفته شد 10 درصد از منابع می تواند بین این سه بخش جابجا شود.

وی در تشریح برخی اقدامات در اجرای مرحله نخست طرح، بیان کرد: در سال 88 و ابتدای سال 89 سازمان آمار ایران فرم اطلاعات اقتصادی را در اختیار خانواده ها قرار داد و قریب به 92 در صد از سرپرستان خانوار این فرم را پر كردند در 28 اردیبهشت سال جاری، جمع آوری شماره های حساب یا كارت سرپرستان خانوار متقاضی توسط وزارت رفاه شروع شد و این كار تا اول مهر ماه به پایان رسید.

مرادی ادامه داد: پس از جمع آوری شماره های حساب یا كارت سرپرستان خانوار مبلغ 81 هزار تومان به ازای هر نفر برای سرانه 2 ماه به حساب آنها واریز شد .

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها با تاكید بر این كه هیچ نكته مبهمی در اجرای این قانون وجود ندارد، اعلام كرد : قانون هدفمند سازی یارانه ها امسال اجرایی می شود و تمام بسته ها نیز نهایی شده است .

وی با اعلام اینكه قیمت حامل های ان‍رژی و زمان اجرای قانون نیز در زمان مقتضی اعلام خواهد شد، ‌تاكید كرد: عدم اطلاع رسانی درباره این موضوعات به دلیل ابهام در اجرای قانون نیست بلكه دلایل منطقی و عقلانی دارد و سیاست های دولت اینگونه ایجاب می كند .

مرادی افزود: این به معنی پنهان سازی و شفاف نبودن فعالیت های دولت نیست چرا كه در این نظام و به خصوص در دولت های نهم و دهم چیزی از مردم پنهان نشده و نمی شود.

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها تصریح كرد: منافع قانون هدفمند سازی یارانه ها برای 75 میلیون نفر با هر سطح درآمدی است و هیچ كس نیست كه از اجرای این قانون متضرر شود. امسال دو گروه درآمدی تعیین كردیم و سال دیگر حداقل باید سه گروه درآمدی داشته باشیم و در سالهای آتی سطح درآمدی طبقات متوسط و پایین یك مقدار بیشتر می شود .

وی با بیان اینكه هدفمند سازی یارانه ها حذف یارانه نیست تاكید كرد: قرار نیست یارانه ای حذف شود بلكه قرار است منابع بیشتری در اختیار مردم قرار بگیرد .

مرادی گفت: هم اكنون 10 دهك جمعیتی داریم كه اگر عدالت كامل در جامعه حكم فرما باشد هر دهك جمعیتی 10 درصد باید درآمد داشته باشد، ‌حال آنكه اینگونه نیست و دهك اول و دوم با 15 میلیون نفر جمعیت 5 درصد درآمد جامعه را دارد و دهك های نهم و دهم 45 درصد در آمد جامعه بهره مند هستند

مدیرعامل سازمان هدفمندی ادامه داد: ما باید به سمتی برویم كه این شكاف كاسته شود، وقتی دو دهك جمعیتی 5 درصد درامد جامعه را دارند یعنی شدیدا نیازمند كمك هستند .
وی ایجاد تحول و تغییر را در روند فعلی بهره وری،‌ شرط ضروری بقا و افزایش قدرت رقابت پذیری كشور دانست و تصریح كرد:‌ این اصلاح ساختاری باید به تدریج و همزمان با جریان عادی زندگی مردم اتفاق بیفتد.

مرادی تاكید كرد:‌ تحول باید بیماری های مزمن اقتصاد مثل تورم را درمان كند، تورم در كشور ما قدمتی 75 ساله دارد و به صورت فزاینده و مستمر بوده و یك بار برای همیشه باید از صدر مسائل پایین بیاید شیب افزایش هزینه ها در زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ملایم است .

رییس سازمان هدفمندی یارانه ها خاطر نشان كرد: شیب افزایش هزینه ها در زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ملایم است و قرار نیست تورم عدد نگران كننده ای باشد و زندگی مردم به هم بریزد

وی با اعلام اینكه قدرت خرید دو دهك اول و دوم در خانوار های روستایی 100 افزایش پیدا می كند، گفت:‌ قدرت خرید دو دهك اول و دوم در خانوار های شهری نیز 70 درصد افزایش می یابد .

مرادی افزود: دهك سوم و چهارم روستایی و شهری نیز قطعا پس انداز خواهند داشت و دهك های پنجم و ششم نیز در صورت اصلاح الگوی مصرف پس انداز می كنند .

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها بیان داشت: در دهك های هفتم و هشتم نیز هزینه های زندگی با افزایش قدرت خرید برابر ااست و این افزایش قدرت خرید در زندگی دهك های نهم و دهم تاثیری نخواهد گذاشت .

مرادی هدفمند سازی یارانه ها را یك طرح مردمی دانست و تصریح كرد: هركس مقابل این طرح بایستد غیر مردمی است و یك بار برای همیشه مدال اجرای این طرح بر سینه دولت دهم زده می شود .


لینک منبع خبر

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 4 آذر 1389    | توسط: کورش عظیمی    | طبقه بندی: جدیدترین اخبار ایران و جهان،     | نظرات()