سردار مومنی در عین حال با بیان اینکه در کشور 200 مورد تخلف توسط پلیس کنترل می شود، خاطرنشان کرد: سال جاری برخورد جدی با چهار مورد تخلف با عناوین سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، رعایت فاصله و استفاده از تلفن همراه در اولویت کاری پلیس راهنمایی و رانندگی قرار دارد که برای مبارزه جدی با این چهار مورد تخلف، اقداماتی در حال انجام است.

مهر: رئیس پلیس راهور کشور با بیان اینکه قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی مربوط به 50 سال گذشته است، گفت: قوانین جدید بازنگری شده و برای تصویب به صحن علنی مجلس رفته است.

سردار اسکندر مومنی بعد از ظهر سه شنبه در حاشیه سومین کارگروه شورای ترافیک آذربایجان غربی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: لایحه قوانین جدید راهنمایی و رانندگی در کمیسیون حقوقی مجلس به تصویب رسیده و برای تصویب به صحن علنی مجلس ارسال شده که در چند هفته آینده مطرح می شود.

وی با بیان اینکه با قوانین 50 ساله نمی توان مشکلات ترافیکی کشور را حل کرد، بر لزوم تدوین قوانین با قدرت بازدارندگی بالا تاکید کرد و گفت: عوامل بازدارنده تنها منوط به افزایش جرایم رانندگی نیست بلکه اعمال جرایمی است که مردم را ملزم به رعایت قوانین بهتر می کند.

سردار مومنی از امتیازدار کردن گواهینامه های رانندگی خبر داد و اضافه کرد: بر این اساس گواهینامه های رانندگی 30 امتیاز خواهند داشت که در مرحله اول در صورت تخلف علاوه بر اعمال جریمه، از این امتیازها کاسته می شود و زمانی که این امتیاز به صفر رسید گواهینامه 25 امتیازی صادر می شود که با تکرار تخلفات این میزان به 20 امتیاز رسیده و در مرحله سوم گواهینامه برای همیشه ابطال می شود.

رئیس پلیس راهور کشور افزایش جریمه ها و اعمال عوامل بازدارنده را در کاهش میزان تخلفات رانندگی موثر دانست و اظهار داشت: این طرح توسط دولت به مجلس ارائه شده است که امیدواریم هرچه سریعتر نسبت به تصویب آن اقدام شود.

200 تخلف رانندگی در کشور وجود دارد

سردار مومنی در عین حال با بیان اینکه در کشور 200 مورد تخلف توسط پلیس کنترل می شود، خاطرنشان کرد: سال جاری برخورد جدی با چهار مورد تخلف با عناوین سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، رعایت فاصله و استفاده از تلفن همراه در اولویت کاری پلیس راهنمایی و رانندگی قرار دارد که برای مبارزه جدی با این چهار مورد تخلف، اقداماتی در حال انجام است.

وی یاد آور شد: در سال جاری برای نظارت 100 درصدی در تمام ساعات شبانه روز و در تمام نقاط، معابر درون و برون شهری آذربایجان غربی به صورت مکانیزه کنترل می شوند.

این مسئول با بیان اینکه سهم استان آذربایجان غربی از استفاده از حمل و نقل عمومی 70 درصد است، افزود: با همه این اوصاف این استان از حجم بالای ترافیک و بالا بودن سوانح رانندگی رنج می برد که با تصمیمات گرفته شده در این زمینه و تعامل دستگاهها و نهادهای مربوطه امیدواریم این مشکل در آینده نزدیک رفع شود.

سردار مومنی گفت: میانگین استفاده از حمل و نقل عمومی در کشور در سفرهای درون شهری 60 درصد و در سفرهای برونشهری 50 درصد است.

این مسئول با بیان اینکه سال گذشته 70 درصد از سوانح رانندگی کشور به خاطر عدم رعایت سرعت مجاز و سبقت غیرمجاز، استفاده نکردن از کلاه ایمنی و عدم رعایت فاصله ایمنی به وقوع پیوسته است، تصریح کرد: این آمار نشان از این دارد که باید در این زمینه فرهنگسازی شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از یک میلیون و 400 هزار خودرو فرسوده در کشور وجود داشت، افزود: متاسفانه روند اجرای این طرح در کشور کند پیش می رود و تنها تاکنون از این میزان 147 هزار خودرو از رده خارج شده اند.

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی کشورگفت: از ابتدای برنامه پنج ساله پنجم توسعه تمام خودروها باید دارای کیسه هوا باشند در غیر این صورت خودروها شماره گذاری نمی شوند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389    | توسط: کورش عظیمی    | طبقه بندی: جدیدترین اخبار ایران و جهان،     | نظرات()