البته چنین طرحی از جانب رئیس‌ جمهور به مذاق برخی دولتمردان نهم خوش نیامد و آنها در نامه هایی به رئیس‌ جمهور نسبت به حضور جوانان در دولت سایه اعتراض کردند.
تهران امروز: حدود پنج سال از روزی که محمود احمدی نژاد از دولت سایه سخن گفت می گذرد. دولتی که تعداد اعضای آن مانند تعداد وزرای کابینه نهم در ابتدا 21 نفر بود و تنها یک تفاوت کوچک با پاستور نشینان داشت. اعضای دولت سایه جوان‌تر از وزرای کابینه و اکثرا دانشجویانی بودند که در ستادهای انتخاباتی 84 با مدیریت و سازماندهی مهرداد بذرپاش به نفع محمود احمدی نژاد فعال بودند.

بر خلاف آنچه در ادبیات سیاسی تعریف شده است، رئیس‌ جمهور ایران دولت در سایه را دوست داشت و به گفته خود آینده ای روشن برای آنها تصور می کرد. با معرفی ساختار جدیدی که از شهرداری تهران به پاستور تحت نام مشاوران جوان منتقل شده بود، در هر یک از سازمانها و وزارتخانه‌ها اتاقی به نام اتاق مشاور جوان اختصاص یافت و در ساختمان کوثر ریاست جمهوری هم بذرپاش به همراه معاونانش مستقر شد تا بتواند بر اجرای وظایف مشاوران جوان وزارتخانه‌ها نظارت داشته باشد.

البته چنین طرحی از جانب رئیس‌ جمهور به مذاق برخی دولتمردان نهم خوش نیامد و آنها در نامه هایی به رئیس‌ جمهور نسبت به حضور جوانان در دولت سایه اعتراض کردند. از جمله این دولتمردان داوود دانش‌جعفری بود که سکوت خود را شکست و از اختلافش‌ با برخی حامیان کم‌سن و سال رئیس‌جمهوری خبر داد: «گروهی از جوانان عضو ستادهای انتخاباتی احمدی‌نژاد سعی می‌کردند نام خود را هرطور شده در فهرست کاندیداهای وزارت بگنجانند.»

به هر ترتیب و با هر مخالفتی بود، مشاوران جوان که بعضا از اعضای یک تشکل در دانشگاه‌ها بودند به وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی راه یافتند و با برگزاری جلساتی حضور خود را نشان دادند. اما فعالیت این گروه تنها به برگزاری چند همایش محدود شد و پس از آن دیگر خبری از تاثیر مواضع و دیدگاههای این جوانان در اداره وزارتخانه ها دیده نشد. کمرنگی فعالیت مشاوران جوان به حدی بود که احمدی نژاد پس از دو سال حمایت از جوانان دولت سایه به انتقاد از آنها برخاست. رئیس‌ جمهور در دانشگاه علم و صنعت گفت : «آنچه را از مشاوران جوان می‌خواستیم تاكنون اجرایی نشده است.یک سوم انتظار من از مشاوران جوان هم برآورده نشده است.» شاید یکی از دلایل نارضایتی رئیس‌جمهور از عملکرد مشاورانش را بتوان به خروج اعضای اصلی از هسته مرکزی این گروه مرتبط دانست.

برخی به اعتراض در میانه راه انصراف دادند و بخش مهم تر ترجیح دادند پیشنهاد کارهای دیگر را بپذیرند و به نوعی سمت مشاوری را سکوی پرتاب خود قرار دادند. اکنون پس از حدود پنج سال از شروع فعالیت گروه مشاوران جوان می توان اذعان داشت که تنها 2 یا 3 نفر در کسوت مشاوری رئیس‌جمهور در وزارتخانه ها مشغول فعالیت هستند و مابقی هر یک به درجات بالاتر از مشاورت رسیده اند. از جمله مشاوران جوانی که توانست پله های ترقی را به سرعت طی کند، بابک افقهی بود. او در سال 84 و در حالی که تنها 26 سال داشت به عنوان مشاور جوان در وزارت بازرگانی مستقر شد البته بعدها گفته شد او در رای اعتماد مجلسیان به میرکاظمی نقش مهمی را ایفا کرده است.

پس از مدت کوتاهی او که از اعضای اصلی ستاد انتخاباتی سال 84 بود، به عنوان قائم مقام، مدیر کل و معاون مالی سازمان توسعه تجارت معرفی شد و در سال 88 با حکم مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی به اتاق ریاست سازمان توسعه تجارت رفت. این ریاست برای افقهی چندان خوشایند نبود چرا که اولین زورآزمایی او با تامین اجتماعی نیروهای مسلح به چالشی برای وزارت بازرگانی تبدیل شد و در نهایت این غائله با دخالت رییس جمهور پایان یافت. بابک افقهی لیسانس و فوق لیسانس مهندسی صنایع و دکتری مدیریت استراتژیک دارد و دیگر نشانی از حضور او در اتاق مشاوران جوان وزارت بازرگانی دیده نمی شود.

مشاور یا مسافری برای هند

سید امیر محمد خرازانی دیگر مشاور جوانی بود که در ساختمان وزارت آموزش و پرورش مستقر شد. حضور خرازانی در اتاق مشاورت سازمان آموزش و پرورش به بیش از یکسال نینجامید و او بار سفر به هند را بست تا در کسوت سرپرستی مدارس جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند فعالیت خود را ادامه دهد. در آن زمان سابقه مدیریتی خرازانی از سوی برخی رسانه های دولتی به زیر سوال رفت و اینگونه عنوان شد که او فاقد توانایی‌های لازم برای تصدی مسئولیت سرپرستی مدارس ایرانی در شبه قاره هند است اما خرازانی که اولین تجربه جدی مدیریتی خود را در چالش می دید با ارسال نمابری به تهران عنوان داشت که نه تنها فاقد تجربه نیست بلکه
15 سال از عمر خود را در آموزش و پرورش گذرانده است. پس از خرازانی، وزیر آموزش و پرورش طی حکمی عبدالرسول شکیبافر را به عنوان مشاور وزیر و رئیس گروه مشاوران جوان منصوب کرد.

از مشاورت وزارت صنایع تا خودروسازی

حمیدرضا علیان هم همانند افقهی از اعضای فعال ستادهای انتخاباتی احمدی نژاد در سال 84 بود. مشاور جوان متولد 1356، در سال 84 راه وزارت صنایع را پیش گرفت . او در اواسط سال 85 به عنوان قائم مقام گروه مشاوران جوان رئیس جمهور معرفی شد. پس از اینکه بذرپاش به عنوان مدیرعامل پارس خودرو انتخاب شد.علیان به کمک او رفت و حکم مشاورت را دریافت نمود. در همین زمان بود که باشگاه استقلال تهران از علیان دعوت کرد تا به عضویت هیات مدیره این باشگاه دربیاید و علیان هم پذیرفت اما به دلایلی حضور او در استقلال به درازا نینجامید و او در انتهای سال 86 با استقلال خداحافظی کرد. در اوایل سال 87 که بذرپاش پارس خودرو را ترک کرد از علیان به عنوان گزینه جانشین نام برده می‌شد اما در نهایت مسیح مشهدی تفرشی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد بر کرسی بذرپاش تکیه زد. علیان در اردیبهشت سال جاری عضو هیات مدیره سازه گستر سایپا شد.

حضور چهار ساله در اتاق مشاورت

میثم نیلی جوانی است که فعالیت اصلی خود را از جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران آغاز کرد و از مشوقان دانشجویان برای حمایت از احمدی نژاد در سال 84 بود. او پس از انتخابات به عنوان مشاور جوان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت پرداخت. شاید نیلی از معدود مشاورانی باشد که تا پایان عمر دولت نهم در اتاق مشاوری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باقی ماند . نیلی با آغاز دولت دهم همانند سایر مشاوران جوان اتاق خود را ترک کرد و مسئولیتی بالاتر را قبول کرد. در اردیبهشت 89 میثم نیلی با حکم دکتر شیخ الاسلامی وزیر کار و امور اجتماعی به سمت مدیرکل امور فرهنگی وزارت کار منصوب شد .

ترک مشاورت

مشاور جوان مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری هم کسی غیر از سیدضیاء نورالدینی نبود. این جوان همانند دیگر مشاوران جوان در میانه راه عطای مشاورت را به لقای آن بخشید و به عنوان مدیر روابط عمومی وزارت نفت به فعالیت پرداخت اما پس از مدتی پرسان که از وزارت بازرگانی به وزارت نفت آمده بود، بر کرسی او تکیه زد. با آغاز دولت دهم، نورالدینی راه سازمان تامین اجتماعی را دنبال کرد و به عنوان سرپرست معاونت حقوقی وامور مجلس به فعالیت خود ادامه داد.

اتاق‌های خالی از مشاوران جوان

دیگر سران مشاوران جوان در سازمانها و وزارتخانه ها هم سرنوشتی مشابه یکدیگر دارند و اکثر آنها در میانه راه اقتصاد را به مشاوره دادن به وزرا و مسئولان نهادهای دیگر ترجیح داده اند و برخی هم که ماندند در همان وزارتخانه ها پست‌های بالاتر را پذیرفته اند. همانند عباس مسجدی که به عنوان مشاور به وزارت بهداشت و آموزش پزشکی اعزام شد و پس از مدتی به دلیل ارتباط خوبی که با مشایی داشت به عنوان نماینده تام الاختیار مشایی در تعامل با اعضای هیات دولت معرفی شد یا فیضی پور که به عنوان نماینده به وزارت کشاورزی رفت اما پس از مدتی با حکم محمدرضا اسكندری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان اقتصادی كوثر به سمت قائم مقام این سازمان منصوب شد . برخی هم مانند سید محسن نبوی که به عنوان نماینده رئیس جمهور به وزارت اقتصاد رفت، پس از چندی عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری خارجی شد.

ایرانگردی مشاوران

اما جالب تر از همه راه اندازی شرکت تعاونی ایرانگردان جوان تاج از سوی تعدادی از این مشاوران جوان است که تاکنون بازخورد بیرونی نداشته است. اعضای هیات مدیره این شرکت سمیه رفیعی ( نماینده در سازمان محیط زیست) ، جواد جمالی (نماینده در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری)، احمد یوسفی ( نماینده در وزارت راه و ترابری) ، عبدالله سلطانی ثانی ( نماینده در وزارت تعاون) و در نهایت مهرداد بذرپاش هستند. این شرکت در سال 86 تاسیس شد و جواد جمالی به عنوان مدیرعامل دو ساله انتخاب شد. اکنون مشخص نیست که آیا تاسیس چنین شرکت‌های درآمدزایی در اساسنامه گروه مشاوران جوان ذکر شده است یا اقدامی شخصی است که از سوی بذرپاش و دوستانش صورت گرفته است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389    | توسط: کورش عظیمی    | طبقه بندی: جدیدترین اخبار ایران و جهان،     | نظرات()